
29. interaktivna diskusija Mladi za bolje medije
Održana je 29. interaktivna diskusija Mladi za bolje medije, na kojoj su mladi imali priliku da razgovaraju sa Slađanom Tomićem, novinarom Magazina BUKA.
Tomić je govorio o dezinformacijama za vrijeme pandemije koronavirusa, o jačanju antivakserskog lobija i tome na koji način su mediji odgovorni za to. Po njegovim riječima, medijska slika svijeta za vrijeme pandemije se nepovratno promijenila i više nikada neće moći da se vrati na predpandemijsko doba. To je uticalo i na popularizaciju alternativne medicine i nadrimedicine u medijima, što veliki broj ljudi odvlači od zvaničnih lijekova i stavova stručnjaka. Tome pogoduje i činjenica da smo mi društvo u kojem medijska pismenost nije razvijena, pa javnost teško može da razlikuje šta su dobronamjerni i informativni članci na relevantnim medijima, a šta sadržaj koji je produciran u svrhu reklame i klikbejta. Antivakserski stavovi stvoreni za vrijeme pandemije mogu se mijenjati samo popularizacijom zvanične medicine u medijima.
„Predavanje na temu “Mediji i dezinformacije za vrijeme pandemije” sa predavačima Vanjom Šunjić i Slađanom Tomićem bilo je korisno i informativno. Dobili smo retrospektivu medijskog izvještavanja o ovoj temi i posljedicama koje su nastale. Ovakve teme su važne kao i podizanje medijske pismenosti, naročito u kriznim vremenima poput pandemije. Posljedice mogu biti dugoročne, te je zato važno razgovarati na ovu temu.“- kaže Srđan Jelisić, jedan od ušesnika diskusije.
Tokom diskusije, učesnici i učesnice su razmjenjivali svoja iskustva i saznanja koja se tiču dezinformacija o pandemiji i vakcinama i kroz vlastite primjere davali smjernice kako se mozitivno može uticati na javnost.
„Tema je bila zanimljiva, a meni kao studentici Komunikologije od izuzetnog je značaja. Uvidjela sam koliko je bitan utjecaj dezinformacija, ali i odgovornost novinara u kriznim situacijama kako bi javnosti dostavili korektne i istinite podatke tokom pandemije. Vjerujem da će se i u budućnosti realizovati slične diskusije, jer iste daju priliku mladima da iznesu i stvaraju svoje kritičko mišljenje. Radujem se ponovnom susretu.“ – poručuje Almedina Kurtić Zametica iz Sarajeva.
Zaključaj je da su mediji dužni da istinito i pravovremeno informišu javnost i prednost daju kompetentnim stručnjacima iz oblasti medicine, te da permanentno moramo raditi na medijskoj pismenosti.