Održan sastanak sa predstavnicima Doma zdravlja Stari Grad Mostar
Dana 13.04.2026. godine u prostorijama Doma zdravlja Stari Grad Mostar održan je sastanak povodom predstavljanja inicijative „Od klupe do zakona – za dostupno menstrualno zdravlje“.
Na sastanku su ispred Doma zdravlja Stari Grad Mostar prisustvovale rukovoditeljica Edukacijskog centra mr. zdr. njege Enisa Idrizović sa kolegicom, dok je ispred Udruženja Dignitet Mostar sastanku prisustvovala Lamija Dizdarević.
Tokom sastanka predstavljeni su ciljevi i značaj ove inicijative, koju zajednički provode Udruženje „Ja BiH u EU“ Sarajevo, Fondacija „Udružene žene“ Banja Luka i Udruženje „Dignitet“ Mostar, s ciljem smanjenja menstrualnog siromaštva i stigme u Bosni i Hercegovini kroz sistemske promjene u javnim politikama, jačanje institucionalne podrške i unapređenje edukacije o menstrualnom zdravlju.
Posebno nam je važno istaći da je tokom sastanka prepoznata, podržana i naglašena važnost ove inicijative, kao i potreba za zajedničkim djelovanjem relevantnih institucija i organizacija u oblasti seksualnog i reproduktivnog zdravlja.
Vjerujemo da samo kroz saradnju, otvoren dijalog i uključivanje ključnih aktera možemo doprinijeti kreiranju održivih rješenja koja će menstrualno zdravlje učiniti vidljivijim, dostupnijim i dostojanstvenijim za sve djevojke i žene.
Zahvaljujemo se Domu zdravlja Stari Grad Mostar na ukazanom vremenu, otvorenosti za saradnju i podršci ovoj važnoj inicijativi.
@swissembassysarajevo @pragg_bih
BS
EN