
ANTIKORUPCIJSKA AKADEMIJA „YouTHink – Rekli smo NE korupciji” okupila mlade iz 35 bh gradova
Antikorupcijska akademija koja je u Sarajevu okupila skoro 200 mladih (uživo i online) iz više od 35 bosanskohercegovačkih gradova, pokazala je da mladi žele reći ne korupciji. Pod ovim sloganom odvija se i projekat „YouTHink - Rekli smo NE korupciji“ kojeg implementira Udruženje “Ja bih u EU”, a finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini. Pored teoretskog dijela u kojem su učestvovali predavači Erduan Kafedžić, Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS, Ilma Vranac, Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, Ajla Papović-Mujan, Udruženje žena sudija u BiH, Aladin Abdagić i Nermina Kuloglija – Zolj, novinari CIN-a i BIRN-a, mladi će imati i mjesec dana praktične obuke u kojima će istražiti razne slučajeve korupcije.
Erduan Kafedžić, Ured za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS
“Prevencija je srž borbe protiv korupcije, a edukacija stub prevencije zato se uvijek rado odazivamo mladima i onima koji sudjeluju i imaju značajnu ulogu u borbi protiv korupcije. Ovakav represivni sustav kakav jest, tužiteljstvo, inspekcije, pa čak i Ured zadnja su karika u odbrani države od korupcije”, istaknuo je Kafedžić.
U drugom dijelu Akademije učesnici su imali priliku razgovarati sa Nerminom Kulogija-Zolj, Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine i Aladinom Abdagićem, Centar za istraživačko novinarstvo. Panelisti su mladima kroz praktične primjere pokušali približiti zbog čega je bitno Istraživačko novinarstvo kao i koliko je ova oblast važan faktor u otkrivanju i borbi protiv korupcije.
“Istraživačko novinarstvo predstavlja jako bitan segment društva, pogotovo kada govorimo o društvima u tranziciji poput BiH. Korupcija, zastupljena u skoro svim aspektima, neizostavna je tema istraživačkih priča. Zatvorenost institucija, netransparentnost i nepoštivanje zakonskih odredbi za dobijanje informacija uveliko otežava rad na istraživačkim pričama danas, zbog čega je rad samim tim i duži, istakao je Abdagić.
Ono što je pak vidljivo je da se na osnovu istraživačkih priča dešavaju promjene, da su na osnovu priča pokrenute određene reforme i da su one baza za rješavanje određenih problema. Koliko god male te promjene bile, itekako su značajne.”, kaže Kologlija-Zolj.
Rad u grupama
Kroz Akademiju je prezentirano je i online istraživanje koje je Udruženje Ja bih u EU uradilo u pripremi panela održanih u Mostaru, Banja Luci i Sarajevu.
“Na današnjoj Akademiji imali smo priliku da čujemo različita iskustva panelista koji se svakodnevno bore protiv korupcije. Stručnjaci iz oblasti prava, istraživačkog novinarstva i državne agencije za borbu protiv korupcije podijelili su svoja pozitivna i negativna iskustva, objasnili kako na pravilan način prijaviti korupciju, te koji su sve načini borbe protiv korupcije. Radujem se našem aktivnom učešću u borbi protiv korupcije koje je planirano kroz ovaj projekat”, kazao je Teodor Majmunović, predstavnik Udruženja Transparentni mladi Istočno Novo Sarajevo.
Antikorupcijsku akademiju zatvorila je Ajla Papović – Mujan, Udruženje žena sudija u Bosni i Hercegovini, koja je dala odgovore na pitanja šta je to potrebno za dokazivanje korupcije, koje su sudske prakse, na koji način se odvija pripremanje materijala i dokaze i sama transparentnost postupaka.
Više informacija pratite na www.jabiheu.ba